A holland RTL-nek nyilatkozott hétfőn Judith Sargentini EP képviselő. Sargentini az interjúban arról beszélt, hogy Magyarországon aggasztó dolgok történnek, példaként említette a közigazgatási bíróságokat, a hajléktalantörvényt és a CEU-ügyet. Azt is elmondta, hogy a holland miniszterelnöknek a nemzetközi sajtóban is fel kellene emelnie a szavát Orbánnal szemben.
Csalódott, amiért nem szerepel a magyar kormány kampányvideójában, ezt mondta az Európai Néppárt frakcióvezetője. Manfred Weber maga is megszavazta a Sargentini-jelentést, amely szerint sérül a magyar jogállamiság. A kormány 6 milliárd forintos kampányt indított, ebben azt állítják, a bevándorláspártiak el akarják őket hallgattatni. A kormányszóvivő most Weber szavaira reagálva megismételte ugyanezt. A néppárti politikus szerint viszont elfogadhatatlan, hogy a jogállamiságról szóló vitát összemossák azzal, ami a bevándorlásról szól.
Megszavazta az Országgyűlés azt a határozatot, amelyben a Sargentini-jelentésre reagál a kormány. A szöveg szerint az Európai Parlament bevándorlást támogató képviselői azért ítélik el Magyarországot, mert megvédte a határait a menekültektől. Szeptemberben fogadta el az Európai Parlament a holland Judit Sargentini EP képviselő Magyarországról szóló jelentését, amely szerint veszélyben van a magyar jogállamiság.
A kormány új tájékoztatási kampánya mellett már Nagykőrös önkormányzata is határozatban ítélte el a Sargentini-jelentést. Véleményük szerint a "kommunista hangvételű aljamunka" a holland képviselő által összeállított jelentés. Ugyanakkor az Európai Parlament elnöke is felemelte a hangját - ám ő a Sargentinit és az MSZP-s EP-képviselőt, Ujhelyi Istvánt ért támadásokat ítélte el.
Az Európai Parlamentben elfogadott Sargentini-jelentést a kormány és a Fidesz a maga javára fordította, mert el tudja hitetni a választókkal, hogy az unió nem a kormányt, hanem az országot támadja. Kérdés, hogy az ellenzék továbbra is ezzel a jelentéssel akar foglalkozni, amelynek, ha egyáltalán, évek múlva lehet uniós következménye – vagy talál magának témát, ami érdekelheti az évek óta migrációs propagandában élő választókat.
A közeljövőben plakátokon, tévében, rádióban, interneten hirdetik majd, hogy az Európai Parlament azért támadja Magyarországot, mert kerítéssel védi a déli határt. A kampányra reagálva a Momentum szórólapokat kezdett el osztani országszerte, hogy felhívják az emberek figyelmét: a Sargentini-jelentés szerintük a kormány bűneiről és nem a bevándorláspolitikáról szól.
A népesedéspolitika és az uniós viták határozzák meg a kormányzat következő időszakát - erről beszélt Orbán Viktor az Országgyűlés első őszi ülésén. A miniszterelnök megerősítette: meg akarja akadályozni, hogy az unió határőröket küldjön Magyarországra, a Sargentini-jelentésről pedig újra kijelentette: nem a kormányt, hanem az országot ítélték el.
A jogállamért és az európai értékekért közös tüntetésre hív a hétvégén három ellenzéki párt is. Az MSZP, a Párbeszéd és a DK vasárnap a Bem téren tartja a demonstrációt. A Fidesz frakcióvezetője szerint tüntetni mindenkinek lehet, ez is bizonyítéka annak, hogy nem igazak a Sargentini-jelentés állításai.
A következő csata arról szól, hogyan vegyék el a bevándorlásnak ellenálló országoktól a határőrizet jogát - erről beszélt az állami rádióban Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint az Európai Parlamentben azért fogadták el a Sargentini-jelentést, hogy gyengítsék Magyarország pozícióit. A DK-nál azt mondják, Orbán Viktor direkt félreértelmezi a jelentést. A Fidesz közben bevándorláspolitikai kabinet felállításáról döntött, amelyet Németh Szilárd vezet majd.
Európa és a világ vezető hírcsatornái címlapon számoltak be a Sargetnini-jelentés elfogadásáról. A külföldi lapok a magyar kormány megbüntetésének és a populizmus és az antidemokratikus értékek elleni küzdelemnek tartják a szavazás eredményét. A francia elnök pedig arról beszélt: az Európai Néppártnak választania kell Angela Merkel és Orbán Viktor között.
A keddi EP-vita után szerdán a jelentés megkapta az ahhoz szükséges kétharmados többséget, hogy Magyarország ellen hosszadalmas eljárás induljon, amelynek végén megvonhatják az ország uniós szavazati jogát. Miért nem számolják a tartózkodó szavazatokat? Ugyanis, akik tartózkodással szavaztak, jelen voltak és részt vettek a szavazáson. Tartózkodással, de szavaztak. Ha ezt a 48 tartózkodó szavazatot is számolják, akkor 10 szavazat hiányzik az eljárás megindításához szükséges kétharmados többséghez.
Nemcsak a magyar kormány szavazati jogának, hanem akár az uniós támogatások felfüggesztésével is járhat a hetes cikkely alkalmazása - ezt mondta az RTL Híradónak nyilatkozó külpolitikai szakértő. Feledy Botond szerint az uniós alapszerződés nem részletezi a büntetéseket. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint már egyeztettek a lengyel kormánnyal, akik meg fogják vétózni a szankciók bevezetését.
Szerdán elfogadta az Európai Parlament a Sargentini-jelentést. A jelentés elfogadásához legalább 376 szavazatra volt szükség. Végül 448 igen, 197 nem és 48 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők a dokumentumot, ami szerint Magyarországon sérülhetnek az uniós értékek. A döntés után a zöldpári Judith Sargentini örömmel fogadta a gratulációkat.
Megsérti-e a magyar kormány az uniós alapértékeket? A jelentés szerint igen, a magyar kormány szerint a jelentés tele van hazugságokkal, és az országot támadja, mert nem fogadunk bevándorlókat. A Magyarul Balóval összeállításában, a keddi Sargentini-jelentés majd 3 órás vitáját, hivatalos magyar tolmács hanggal, rövidített változatban nézhetik meg.
Ki akarnak rekeszteni egy népet az európai döntésekből, politikai alapon meg akarnak bélyegezni egy országot. Ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök az úgynevezett Sargentini-jelentés vitáján az Európai Parlamentben. . A vita tétje, hogy először az Unió történetében elindítják-e Magyarország ellen a 7-es cikkely szerinti eljárást, amelynek végén akár a szavazati jogát is elveszítheti az ország.
Nem vennék fel Magyarországot az Európai Unióba, ha most kérné a felvételét a közösségbe - ezt mondta az RTL Híradónak adott interjújában Judith Sargentini. A zöldpárti EP-képviselő magyarországi jogállamiságról készített jelentéséről ma vitázik az Európai Parlament. Szerinte ugyanis Magyarország nem tiszteli az unió alapértékeit. Arra a kérdésre, hogy demokráciának tartja-e még az országot, azt mondta, ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, de szerinte a demokrácia nem arról szól, amit a magyar kormány gondol róla, hogy a győztes mindent visz. A jelentésről szerdán szavaznak, Judith Sargentini azt mondta, akár meg is lehet a szükséges kétharmados támogatás, de minden az Európai Néppárt képviselőinek akaratán múlik.
Holnap vitázik az Európai Parlament a magyarországi jogállamiságról és a demokrácia helyzetéről szóló úgynevezett Sargentini-jelentésről. A magyar álláspontot Orbán Viktor képviseli majd, ő egyetlen egyszer, 7 percben szólalhat fel. A Fidesz szerint a jelentés csak ürügy, hogy az Európai Parlament támadhassa Magyarországot bevándorlásellenes politikája miatt.
A tartalom megtekintése csak 18 éven felüliek számára engedélyezett! Figyelem! Ez a médiatartalom kiskorúakra káros elemeket is tartalmaz. Amennyiben azt szeretné, hogy az Ön környezetében kiskorúak hasonló tartalmakhoz csak egyedi kód megadásával - azaz kiskorúak kizárása mellett – férjenek hozzá, kérjük, használjon szűrőprogramot. Szűrőprogram letöltése és további információk itt.
A tartalom megtekintése csak 18 éven felüliek számára engedélyezett!
Figyelem, a következő videó a nyugalom megzavarására alkalmas képsorokat és hanghatásokat tartalmazhat!