Na de, mi is az a kílmaváltozás, vagy globális felmelegedés?
Az ipari forradalom kezdte óta, átlagosan 0,76 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet. Ennek kiváltó oka, hogy túl sok szén-dioxidot és egyéb üvegházhatású gázt került a felső légkörbe. Az üvegházhatású gázok azok a gázok, melyek elnyelik és visszasugározzák az infravörös sugárzást a föld felszínére, így növelve a hőmérsékletet. A meleg hatására a gleccserek és egyéb jeges képződmények olvadásnak indulnak, illetve a megszokott időjárási folyamatok átalakulnak. Ennek hatására a vizsgálatokból arra következtettek, hogy a hőmérséklet növekedésével egyenes arányban kell nőnie a tengerek vízszintjének.
A kutatók szerint az elmúlt évtizedben jelentősen megváltozott a globális vízkészlet körforgása, és ez a folyamat ellensúlyozta a talajvíz kiszivattyúzásából kialakult veszteségeket, ezért a föld úgy viselkedett akár egy szivacs - legalábbis átmenetileg. Ennek köszönhetően nem nőttek eddig kritikusan a világ tengerei.
A NASA két műholdja kimutatta, hogy a nagy tavak alatti víztározó kőzetrétegek és felszínalatti barlangok felszippantották a víztöbbletet, melyek az ember által felélt vízkészletek miatt üresek voltak, gyakorlatilag felszippantották a később, a heves esőzésekből és a gleccserek olvadásából keletkező folyadéktöbbletet. Pontosan annyi vizet, hogy az kitöltené a teljes Huron tavat, a világ hetedik legnagyobb tavát.
Az új ismeretek létfontosságúak annak megértésben, hogy milyen hatások alapján változnak a tengerszintek, illetve a hosszútávú előrejelzések terén komoly fejlődést hozhatnak ezek az információk.
via
RT
Számos kérdés vár még megválaszolásra a klímaváltozást illetően. A képre kattintva nézze meg a Fókusz riportját, ami a szélsőséges időjárás okait vizsgálja!
